Pirmo n-tipa oglekļa nanocaurulīšu paraugu termoelektrisku īpašību izpēte parādīja, ka iegūtās metālisku/pusvadītāju oglekļa nanocaurulīšu attiecības nav pietiekošas, lai normālos (gaisa) apstākļos oglekļa nanocaurulīšu paraugos ilgstoši saglabātos n-tipa vadāmība. Notiek oglekļa nanocaurulīšu tipu atdalīšanas metodes optimizācija efektīvākai oglekļa nanocaurulīšu ar metālisku vadāmības tipu atdalīšanai no nanocaurulītēm ar pusvadītāju vadāmības tipu. Veikta dažādu tipu oglekļa nanocaurulīšu izkarsēšana inertā un skābekļa atmosfērā, kā arī karsēšanas procesa ietekmes uz nanocaurulīšu morfoloģiju un elektrisko vadāmību izpēte (SIA 3D Strong).
Turpinās oglekļa nanocaurulīšu – antimona telurīda pārklājumu ar dažādām oglekļa nanocaurulītes/antimona telurīds attiecībām elektrisko un termoelektrisko īpašību izpēte dažādos temperatūru diapazonos. Izmantojot pirmos SIA 3D Strong sintezētos n-tipa oglekļa nanocaurulīšu paraugus, ir sintezētas oglekļa nanocaurulīšu – bismuta selenīda heterostruktūras ar dažādām oglekļa nanocaurulītes/bismuta selenīds attiecībām. Notiek paraugu morfoloģijas izpēte. Uzsākta oglekļa nanocaurulīšu – antimona telurīdu pārklājumu stabilitātes izpēte gaisa atmosfērā pie dažādiem mitruma līmeņiem. Darbā tiek izmantota elektroķīmiskās impedances spektroskopijas metode. Sagatavotas pirmās elastīga oglekļa nanocaurulīšu – antimona telurīda plēvītes, iekapsulējot oglekļa nanocaurulīšu – antimona telurīda pārklājumu silikonā un atdalot to no stikla pamatnes. Sākti eksperimenti neiekapsulēto un iekapsulēto pārklājumu mehāniskās stabilitātes noteikšanai (LU).
Zinātniskas inovācijas pārvēršana pielietojamā produktā ir ļoti interesants, azartisks un aizraujošs darbs, faktiski – pat dzīves veids, uzskata zinātņietilpīgo jaunuzņēmumu "Nano RAY-T" un "3D Strong" līdzdibinātājas Marina Petričenko un Marija Korabovska.
"Jā, tas prasa daudz laika un pamatīgu iedziļināšanos, jo ne vienmēr uzreiz var ieraudzīt veidu, kā praktiski izmantot konkrēto inovāciju. Taču rezultāti ir tā vērti," atzīst Petričenko.
Jaunuzņēmumi "Nano RAY-T" un "3D Strong", kas attīsta dažādus oglekļa nanocaurulīšu izmantošanas veidus, pavisam nesen ierindoti starp pieciem perspektīvākajiem nanotehnoloģiju startup Austrijā bāzētās platformas "StartUs Insights" versijā. Gan "Nano RAY-T", kas pēta oglekļa nanocaurulīšu izmantošanu akumulatoros, gan "3D Strong", kas nodarbojas ar 3D drukas materiālu piedevu radīšanu, ir sasnieguši vidējo attīstības posmu. Proti, patlaban notiek vai drīzumā sāksies izstrādāto produktu verifikācija industrijas uzņēmumos.
Interese par oglekļa nanocaurulīšu pielietošanu sākās pirms sešiem gadiem, kad zinātnes komercializācijas platformā "Commercialization Reactor" tika izveidots pirmais jaunuzņēmums. Piemēram, šāda tipa akumulatoriem var būt divas reizes lielāka uzlādes jauda nekā tradicionālajām litija jona baterijām.
Tagad ir uzkrāta gana liela pieredze, lai vienlaicīgi varētu strādāt pie vairākiem projektiem. Pirms iesaistīšanās zinātņietilpīgo jaunuzņēmumu attīstīšanā Marija bija darbojusies vairākos ar biznesu saistītos projektos, savukārt Marinai bija pieredze finanšu jomā. Abas atzīst, ka iesaistīšanās startup veidošanā padarījusi dzīvi daudz piesātinātāku un interesantāku.
"Īsā laikā tu iemācies visu: koncentrēti izklāstīt savas idejas, sagatavot prezentāciju, uztaisīt mājas lapu, saprast veidus, kā zinātniskā inovācija var pārtapt reāli lietojamā produktā, kā meklēt kontaktus ar industrijas cilvēkiem un investoriem. Un ar to var sākt nodarboties ikviens, kam piemīt apņēmība un spēja izvirzīt mērķi," stāsta Korabovska.
Ja ir interese par to, kā notiek zinātņietilpīga jaunuzņēmuma veidošana un darbs tā agrīnajā stadijā, tad ikvienam interesentam no 10.septembra ir iespēja piedalīties "Commercialization Reactor", Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) un Rīgas Biznesa skolas (RBS) organizētajā tiešsaistes meistarklašu ciklā "Ceļvedis tava viedā biznesa izveidei" ("Roadmap to Your Smart Business")......
Our Innovation Analysts recently looked into emerging technologies
and up-and-coming startups working on solutions for the engineering
sector. As there is a large number of startups working on a wide variety
of solutions, we want to share our insights with you. This time, we are
taking a look at 5 promising Carbon Nanotube startups.
Using our StartUs Insights Platform, covering 1.116.000+ startups & emerging companies, we looked at innovation in the field of carbon nanotubes. For this research, we identified 140 relevant solutions and picked 5 to showcase below. These companies were chosen based on a data-driven startup scouting approach, taking into account factors such as location, founding year, and technology among others. Depending on your specific criteria, the top picks might look entirely different.
The Global Startup Heat Map below highlights 5 startups & emerging companies developing carbon nanotube solutions. Moreover, the Heat Map reveals regions that observe a high startup activity and illustrates the geographic distribution of all 140 companies we analyzed for this specific topic.
Manufacturers usually employ additive materials in their production process for several reasons: to increase the strength of base materials or to reduce the overall weight. It is currently not possible to effectively apply additive materials in modern 3D printing techniques. Combining conventional materials with carbon nanotubes, however, allows for more robust 3D printing materials.
Latvian startup 3DStrong is a manufacturer of additive materials for 3D printing. Their additives make use of carbon nanotubes that provide increased durability, electrical conductivity, mechanical strength, and flexibility for 3D printing materials and, in turn, for 3D printed products.
Replace this text with some additional info. If there is no extra info, you can hide this text or hide this block by clicking the icon at the above right corner.